اصول اخلاقی انتشار مقاله

  • اصول اخلاقی فصلنامه علمی پژوهش‌های برنامه و توسعه براساس اصول کمیته بین المللی اخلاق نشر (COPE) و مبتنی بر منشور و موازین اخلاق پژوهش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. بر این اساس مؤلفان، داوران و ارکان اجرایی اصول زیر را رعایت می‌نمایند.

الف) موضوعات مورد توجه ارکان اجرایی

–        مقالات ارسال شده به این نشریه تا هنگام انتشار، محرمانه نگه داشته می‌شوند و اطلاعات آنها متناسبا برای افرادی غیر از هیئت تحریریه و داوران فاش نمی‌شود.

–        اصل بینامی داوران حفظ می‌شود.

–        از تعارض منافع جلوگیری می‌شود.

–    تلاش می­شود تا از سرقت ادبی و علمی،  تقلب و کلاهبرداری‌های احتمالی ممانعت به عمل آید و در موارد نیاز، اصلاحات، توضیحات و عذرخواهی ارائه می‌گردد.

–        مقالات منتشر نشده برای مقاصد شخصی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

ب) موضوعات مورد توجه داوران:

–        داوران با ارکان اجرایی این نشریه برای تصمیم‌گیری در رابطه با انتشار مقالات همکاری می‌کنند.

–        داوران  مقالات ارسال شده را محرمانه حفظ می‌نمایند و از اطلاعات آنان برای مقاصد شخصی استفاده نمی‌نمایند.

–        داوران زمانبندی ارائه نظرات در رابطه با انتشار یا عدم انتشار مقالات، را رعایت می‌نمایند.

–        داوران مقالاتی که با یکی از مولفین آن تعارض علایق دارند را داوری نمی‌کنند.

–        داوران،‌ اگر در پژوهش نقشی داشته‌اند از داوری آن پرهیز می‌کنند.

ج) موضوعات مورد توجه مولفان:

–        تمامی مؤلفان  مقاله، در خصوص اینکه نویسنده مسئول  فرآیندهای بازنگری بعدی را پس از ارسال مقاله بر عهده می‌گیرد، توافق دارند.

–        مسئولیت حصول اطمینان و کسب اجازه از موسسه­ای که مقاله ارسال شده مربوط به آن است بر عهده نویسنده مسئول مقاله است.

–        از حامی مالی پژوهش که مقاله بر اساس حمایت‌های آنان تهیه شده است، نام برده می‌شود.

–        نویسنده مسئول پیش از ارسال مقاله، از رضایت دیگر مؤلفان مطمئن می‌شود.

–        فرم تعهد اخلاقی توسط نویسنده مسئول تایید و ارائه می‌گردد.

–        مقالات منطبق با فرمت مصوب نشریه ارسال می‌گردند.

–    مقالات نباید در جای دیگری (بجز در قالب چکیده یا بخشی از یک سخنرانی، مقاله­ی مروری، یا پایان­نامه) چاپ شده باشند یا توسط نشریه دیگری تحت بررسی باشند.

–        مولفان هم‌چنین اعلام می‌دارند کلیه‌­ی حقوق استفاده از محتوا، جداول، تصاویر و ... به فصلنامۀ علمی " پژوهش‌­های برنامه و توسعه " محول گردیده است. 

–        مولفان،‌ اجازه‌ی ویرایش مقاله خود را به نشریه اعطاء می‌کنند.

–        مولفان از هیچ گونه اطلاعات ساختگی اعم از خام و یا پردازش شده در اثر ارسالی خود استفاده نمی‌کنند.

–        هنگامی که مؤلف یا مؤلفین مقاله خطای مهمی را در کارشان دیدند، سریعا مدیرداخلی فصلنامه را برای تصحیح آن مطلع می‌کنند.

د)‌ برخی از مصادیق نقض اصول اخلاقی انتشار توسط مولفان:

–    سرقت ادبی و علمی: سرقت، به معنای استفاده عمدی از مقالات یا ایده­های شخص دیگر به نام خود است. حتی استفاده از یک جمله شخص دیگر یا جملات قبلی خود بدون ذکر منبع، سرقت محسوب می‌شود.

–    داده­ سازی و تحریف: داده ­سازی هنگامی است که محقق در عمل مطالعه­ای را انجام نداده اما داده و نتیجه­گیری ارائه می‌دهد. تحریف نیز هنگامی رخ می­دهد که تحقیقی را انجام داده اما داده­ها و نتایج آن را تغییر می­دهد.

–      ارسال همزمان: هنگامیست که یک مقاله به دو نشریه ارسال می­شود.

–        ارسال تکراری (اضافی): به معنی مشابهت بیش از 50 درصد محتوی، تحلیل و نتایج مندرج در مقاله است.

–        سهیم کردن نادرست مؤلف دیگر: همه مؤلفان لیست شده در مقاله می‌بایست در انجام آن سهیم باشند.

–     دستکاری منابع: هنگامیست که در قسمت پایانی یک مقاله منابع متعددی ذکر می­شود، در حالیکه در محتوای متن نامی از آن­ها برده نشده است.

ه) امکان شکایت و پیگیری نویسندگان

  • حق کپی رایت

 کلیه حقوق مادی و معنوی انتشار هر مقاله در مجلۀ پژوهش‌های برنامه و توسعه، برای آن مجله محفوظ است و آن دسته از نویسندگان مقاله که درصدد انتشار مقاله در مجموعۀ مقالات، یا بخشی از یک کتاب هستند، لازم است با ارائه درخواست کتبی، موافقت نشریه را أخذ نمایند.

  • سیاست دسترسی آزاد

این نشریه دسترسی بلافصلی به محتوای آن فراهم می‌آورد که در اصل تحقیق را به‌طور رایگان برای عموم مردم فراهم می‌کند تا از مبادله جهانی دانش بیشتر حمایت کند. نویسندگان قوانین کپی‌رایت را رعایت می‌کنند و مجوز حق انتشار اولیه را به نشریه می­ دهند. نشریه و نویسندگان  به‌طور هم‌زمان تحت مجوز Creative Commons Attribution-NonCommercial ۴.۰ عمل می‌کنند و به هر کسی اجازه ­ی دانلود، استفاده، توزیع و / یا کپی را به شرط نقل قول از منبع اولیه اعطا می‌کند. در تمامی موارد استناد باید به نویسندگان یا صاحب اثر (ها) نسبت داده شوند. از این رو لازم نیست مخاطبان گرامی برای مواردی از این قبیل از نشریه مجوز بگیرند. نویسندگانی که موفق به اخذ پذیرش مقاله از این مجله می ­شوند و سپس مقاله آن ها از طریق سامانه نشریه پژوهش‌های برنامه و توسعه انتشار می یابد اجازه دارند مقاله خود را با ذکر محل نشر به صورت گسترده توضیح کنند.

Creative Commons License
این نشریه از لایسنس دسترسی ازاد CC-BY_NC تبعیت می کند و به موجب ان خوانندگان می توانند  مقالات منتشر شده در این نشریه را نسخه‌برداری کرده یا به اشتراک بگذارید؛ مادامی که به آن‌ به‌درستی استناد شود.