اخذ شناسه دیجیتال (DOI) برای مقالات فصلنامه علمی پژوهش‌های برنامه و توسعه

به‌منظور رعایت هرچه بیشتر ضوابط و استانداردها و در راستای ارتقاء رتبه علمی فصلنامه طبق آئین‌نامه نشریات علمی ابلاغ شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، فصلنامه پژوهش‌های برنامه و توسعه متعلق به مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده نگری موفق به اخذ شناسه دیجیتال برای تمامی مقالات خود اعم از مقالات منتشر شده در شماره اخیر و شماره‌های پیشین و مقالات قابل انتشار در آینده گردید که این شناسه در صفحه دانلود هر مقاله قابل‌مشاهده است.

شناسه دیجیتال (DOI: Digital Object Identifier) به شناسه مخصوصی اطلاق می‌شود که برای هر نوع محتوای الکترونیکی (مقاله، کتاب و ...) اختصاص یافته و با هدف شناسایی آسان­تر آثار علمی مورداستفاده قرار می‌گیرد. به بیانی دیگر، شناسه مزبور عبارت از کدی منحصربه‌فرد است که مانند نقش اثرانگشت یا بارکد برای هر سند به نحو جداگانه اختصاص پیدا کرده و امکان یافتن آن سند در فضای مجازی را به سهولت مهیا می‌سازد. این سیستم نوعی استاندارد بین‌المللی است که توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی ISO در راستای شناسایی اسناد الکترونیکی مورد شناسایی و تأیید قرارگرفته است.

از دیگر مزایای شناسه دیجیتال می‌توان به مواردی چون یکتا و دائمی بودن شناسه­‌ی هر اثر، پیشگیری از مفقود شدن اطلاعات محتوای دارای شناسه در فرآیند بازسازی و روزآمدسازی وبگاه‌ها، جذب استناددهی بیشتر و مؤثرتر به مقالات، تبدیل منابع به ابرلینک (Hyperlink)، جلوگیری از خطاهای انسانی یا ماشینی در نگارش منابع و ارجاعات مورداستفاده، فراهم آمدن امکان شمارش واقعی تعداد ارجاعات به مقالات، محاسبه دقیق‌تر ضریب نفوذ (Impact Factor) برای مقالات و مجلات و ارتقای شاخص واقعی علم‌سنجی (Scientometrics) اشاره کرد.